CBIOMES Goes to Ocean Sciences 2020

Look out for members of the CBIOMES team, sharing their work at this year’s Ocean Sciences conference taking place February 16-21 in San Diego, California.

CBIOMES members in bold.

Monday Talks

Stephanie Dutkiewicz and Christopher L. FollettThe Collapse of Prochlorococcus Populations in the Transition Between the Subtropical and Subpolar Gyres, (Monday, 08:15 – 08:30, SDCC – 7A, UL)

Michael Carlson, Francois Ribalet, Yotam Hulata, Bryndan Paige Durham, Nava Baran, Stephen Beckett, Nitzan Shamir, Sara Ferrón, Oscar Sosa, B. B. Cael, Svetlana Goldin, Angelicque E White, David M Karl, Joshua  Weitz, E. Virginia Armbrust and Debbie Lindell, Cyanophage abundance and infection of picocyanobacteria are defined by environmental gradients in the North Pacific Ocean, (Monday, 09:00 – 09:15, SDCC – 2, UL)

Darcy Taniguchi, Michael J Follows and Susanne Menden-Deuer, A modeling approach to determine how prey size choice reveals an emergent keystone predator effect in planktonic Communities (Monday, 09:15 – 09:30, SDCC – 7A, UL)

Emily Dart, Julio Cesar Ignacio Espinoza, Jed A Fuhrman and Nathan Ahlgren, Cyanophage Dynamics at the San Pedro Ocean Time Series: Generalists, Specialists, and One-shot-wonders, (Monday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D and Monday, 09:35 – 09:40, SDCC – 2, UL)

Stefano Ciavatta, Susan Kay, Robert J W Brewin, Rachel Cox, Annalisa Di Cicco, Francesco Nencioli, Luca Polimene, Michela Sammartino, Rosalia Santoleri, Jozef Skakala and Manolis Tsapakis, Ecoregions in the Mediterranean Sea through the reanalysis of phytoplankton functional types and carbon fluxes, (Monday, 10:30 – 10:45, SDCC – 5A, UL)

Joseph John Vallino and Ioannis Tsakalakis, The Importance of Incorporating Planktonic Temporal Strategies in Marine Ecosystem Models, (Monday, 10:45 – 11:00, SDCC – 7A, UL)

Ryan D Groussman, Sacha Coesel, Bryndan Paige Durham, Rhonda Morales and Virginia Armbrust, Diel Gene Expression of Eukaryotic Microplankton in the North Pacific Subtropical Gyre: Metatranscriptomic Windows into Temporal Function, Ecology, and Evolution of Uncultured Microbes, (Tuesday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D and Monday, 12:10 – 12:15, SDCC – 2, UL)

Laura Bretherton, Yue Liang, Christopher Malcolm Brown, Deepak Nanjappa, Uta Passow, Antonietta Quigg, Andrew J Irwin and Zoe Finkel, Transcriptome-wide responses of marine snow aggregates of the diatom Odontella aurita to oil, (Monday, 15:45 – 16:00, SDCC – 2, UL)

Christopher L Follett, Stephanie Dutkiewicz, Gael Forget, B. B. Cael and Michael J Follows, Moving Ecological and Biogeochemical Transitions Across North Pacific (Monday, 14:15 – 14:30, SDCC – 7A, UL)

Keisuke Inomura, Curtis A. Deutsch, Samuel T Wilson, Takako Masuda, Evelyn Lawrenz, Bučinská Lenka, Roman Sobotka, Julia Gauglitz, Mak A Saito, Ondřej Prášil, Naoto Takahata, Takuhei Shiozaki, Yuji Sano, Ken Furuya and Michael J FollowsPredicting how O2 characterizes the niche of marine unicellular diazotroph Crocosphaera (Monday, 15:30 – 15:45, SDCC – 3, UL)

Paulina Pinedo-Gonzalez, Nicholas Hawco, Randelle M Bundy, Virginia ArmbrustMichael J Follows, B. B. Cael, Angelicque E White, Sara Ferrón, David M Karl and Seth John, Anthropogenic Asian Aerosols provide Fe to the North Pacific (Monday, 15:45 – 16:00, SDCC – 5B, UL)

Monday Posters

Philip Joseph Bresnahan Jr, Todd R Martz, Tyler Cyronak, Andreas J Andersson, Robert J W Brewin, Garrett Schmid and Andrew Stern, Automating Coastal Citizen Science with a High-Tech Surfboard Fin: the Smartfin, (Monday, SDCC – Poster Hall C-D; eLightning Theater)

Colette Fletcher-Hoppe, Yi-Chun Yeh and Jed A Fuhrman, Temporal Dynamics of the Diazotroph UCYN-A and its Known and Possible Hosts over 10 Years at the San Pedro Ocean Time-series (SPOT), (Monday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Daria J Halkides, Dimitris Menemenlis, Hsun-Ying Kao, Hong Zhang, Christopher N Hill and Duane Edward Walise, Science impacts of ocean surface boundary layer property errors and the potential of remotely-sensed ocean profile observations (Monday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Laurie W Juranek, Angelicque E White, Mathilde Dugenne, Sara Ferrón, Stephanie Dutkiewicz and David M Karl, High-resolution dissolved O2 /Ar and optical scattering observations from the North Pacific subtropical/subpolar transition zone reveal contributions of small phytoplankton to oceanic net community production (Monday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Stephen Beckett, David Jean Robert Demory, Ashley Coenen, John Casey, Christopher L Follett, Mathilde Dugenne, Paige Elizabeth Connell, Michael Carlson, Sarah K Hu, Samuel T Wilson, Daniel Muratore, Angela Boysen, Matthew Harke, Elaine Luo, Rogelio Rodriguez, Shengyun Peng, Kevin Becker, Sacha Coesel, Daniel Richard Mende, Anitra E Ingalls, Benjamin AS Van Mooy, Sonya Dyhrman, Jonathan P Zehr, E. Virginia Armbrust, Edward DeLong, David M Karl, David A Caron, Debbie Lindell, Michael J Follows, Angelicque E White, Francois Ribalet and Joshua S Weitz, A day in the life of Prochlorococcus: Diel ecological oscillations of cyanobacteria, viruses and grazers in the North Pacific Subtropical Gyre (Monday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Mattias Rolf Cape, Francois Ribalet, Jacob Bien, Sangwon Hyun and E. Virginia Armbrust, Determining ecological provinces from optical cytometric data in the North Pacific Ocean, (Monday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Olga Carnicer, Andrew J Irwin and Zoe Finkel, C:N:P of Dinoflagellates, (Monday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Annette M. Hynes, Chris T. Berthiaume, Jarred E Swalwell, E. Virginia Armbrust and Francois Ribalet, Size Distributions and Carbon Biomass of Surface Picophytoplankton at Station ALOHA Using the SeaFlow Underway Flow Cytometer, (Monday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Angela M. Kuhn, Stephanie Dutkiewicz, Oliver Jahn, Sophie Clayton, Tatiana A Rynearson, Matthew R Mazloff and Andrew David Barton, Influence of ocean circulation on the temporal variability of marine phytoplankton populations (Monday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Wingkwan Mak, Mary Rose Gradoville, Hanna Farnelid, Angelicque E White, Kendra A Turk-Kubo, Brittany Stewart, Francois Ribalet, Sara Ferrón, Paulina Pinedo-Gonzalez, Virginia Armbrust, David M Karl, Seth John and Jonathan P Zehr, Three Years of Observations Show a Sharp Boundary for Diazotrophs and N2 Fixation Rates near the Northern Subtropical Front of the North Pacific Ocean, (Monday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Ashley Hiʻilani Sanchez, Philip R Thompson, Brian Powell and Justin E Stopa, Co-Developed Assessment of Inundation Risk at Puʻuhonua o Hōnaunau National Historical Park, HI, (Monday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Alexandra Rae Santora, Colette Fletcher-Hoppe, Sarah M Laperriere, Shengwei Hou, Andrew Long, Monica Thukral and Jed A Fuhrman, Small-scale spatial variations in bacterioplankton community structure at the San Pedro Ocean Time Series station off the coast of Southern California, (Monday,  16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Xuerong Sun, Fang Shen, Robert J W Brewin, Dongyan Liu and Rugang Tang, Multi-decadal variations of remotely sensed phytoplankton size classes in the Bohai Sea and Yellow Sea, (Monday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Angelicque E White, Laurie W Juranek, Mathilde Dugenne, Stephanie Dutkiewicz, Sara Ferrón and David M Karl, The importance of the ‘middle class’ to oceanic net community production (Monday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Yi-Chun Yeh and Jed A Fuhrman, Long-term dynamics of phytoplankton, protistan, and prokaryotic communities at the San Pedro Ocean Time-series, (Monday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Tuesday Talks

Andrew M Moore, Julia Levin, Hernan Arango, Bruce Laughlin and John Wilkin, Quantifying the Synergy Between Different Components of an Ocean Observing Array in a Near Real-time Ocean Analysis-Forecast System, (Tuesday, 09:00 – 09:15, SDCC – 5A, UL)

Gregory L. BrittenSensitivity of the ocean oxygen inventory and the size of oxygen minimum zones to the particulate organic matter remineralization length scale, (Tuesday, 09:30 – 09:45, SDCC – 4, UL)

Gael Forget, Julia (language) users and tools for oceanography (Tuesday, 12:45 – 13:45, Marriott Marquis – Point Loma, L1)

Jozef Skakala, Stefano Ciavatta, Jorn Bruggeman, David Ford, and Robert J W Brewin, The assimilation of satellite absorption and glider data into novel bio-optical module coupled to ERSEM on the North-West European Shelf,
(Tuesday, 15:00 – 15:15, SDCC – 5A, UL)

Jonathan Maitland Lauderdale, Rogier Braakman, Gael Forget, Stephanie Dutkiewicz and Michael J FollowsNutrient colimitation and an emergent “ligand-iron-microbe” feedback in global ocean biogeochemistry and ecosystem models (Tuesday, 15:15 – 15:30, SDCC – 5B, UL)

Mukund Gupta, Michael J Follows and Jonathan Maitland Lauderdale, The Effect of Antarctic Sea Ice on Southern Ocean Carbon Outgassing: Ventilation versus Light Limitation (Tuesday, 15:45 – 16:00, SDCC – 2, UL)

Tuesday Posters

Bob Brewin, Shubha Sathyendranath, Stefano Ciavatta, Giorgio Dall’Olmo and Trevor Platt, Integrating ecology into a conceptual model of ocean colour, (Tuesday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Tobias Friedrich, Brian Powell and Charles A Stock, Blooms in Hawaii: An investigation using a high-resolution decadal reanalysis of ROMS+COBALT, (Tuesday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Christopher N Hill, Ali Ramadhan, Jean-Michel Campin, Oliver Jahn and Gregory LeClaire Wagner, The impact of 3D non-hydrostatic phenomena on the upper ocean physical and biogeochemical state (Tuesday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Bror F Jonsson, Joseph Salisbury II, Wonkook Kim and Antonio Mannino, Assessing net growth of phytoplankton biomass on hourly and daily timescales using the GOCI geostationary ocean color sensor, (Tuesday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Delaney Nolin, David Needham, Julio Cesar Ignacio Espinoza, Shengwei Hou, Erin Biers Fichot, Colette Fletcher-Hoppe, Melody Aleman and Jed A Fuhrman, In Situ Viral Dynamics off the Coast of Southern California using Transcriptomes from Automated High-Frequency Sampling, (Tuesday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Henry Ruhl, Fred Bahr, Stephanie Henson, William B Hosking, Benoit Espinola, Mati Kahru, Patrick Daniel, Patrick Drake and Christopher A Edwards, Understanding the remote influences of ocean weather on the episodic pulses of particulate organic carbon flux, (Tuesday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Ehud Strobach, Andrea Molod, Atanas l Trayanov, Gael Forget, Jean-Michel Campin, Christopher N Hill, Dimitris Menemenlis and Patrick Heimbach, Three-to-six day oscillation caused by air-sea interaction (Tuesday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Paul J Treguer, Jill Sutton, Stephen B Baines, Mark A Brzezinski, Matthew A Charette, Timothy DeVries, Stephanie Dutkiewicz, Claudia Ehlert, Aude Leynaert, Su Mei Liu, Natalia Llopis Monferrer, Manuel Maldonado, Shaily Rahman, Lihua Ran and Olivier Rouxel, The silica cycle in the modern ocean (Tuesday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Helena van Tol and E. Virginia Armbrust, Mechanistic Model of B12-based Syntrophy Between Thalassiosira pseudonana and Ruegeria pomeroyi, Tuesday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

George Hagstrom, Simon Levin, Catherine Garcia, Gregory L. Britten, Francois Primeau, Weilei Wang and Adam Martiny, A trait-based approach to describe the elemental stoichiometry of marine phytoplankton and the regulation of the biological pump (Wednesday, SDCC – Poster Hall C-D; eLightning Theater)

Adam Martiny, George Hagstrom, Timothy DeVries, Robert T Letscher, Gregory L. Britten, Catherine Garcia, Eric D Galbraith, David M Karl, Simon Levin, Michael W Lomas, Allison Moreno, David Talmy, Weilei Wang, Jefferson Keith Moore and Katsumi Matsumoto, Marine phytoplankton resilience moderate responses and biogeochemical feedbacks to climate change (Wednesday, SDCC – Poster Hall C-D; eLightning Theater)

Wednesday Talks

Anna Burke and Christopher A Edwards, A model investigation of the influence of submesoscale frontal dynamics on dispersal trajectories of near-surface, passive larvae around the Monterey Peninsula, (Wednesday, 08:45 – 09:00, SDCC – 15B, Mezzanine)

Michael Jacox, Michael A Alexander, Samantha Siedlecki, Ke Chen, Young-Oh Kwon, Stephanie Brodie, Ivonne Ortiz, Desiree Tommasi, Matthew J Widlansky, Daniel Barrie, Antonietta Capotondi, Wei Cheng, Emanuele Di Lorenzo, Christopher A Edwards, Jerome Fiechter, Paula Sue Fratantoni, Elliott L. Hazen, Albert J Hermann, Arun Kumar, Arthur J Miller, Douglas Pirhalla, Mercedes Pozo Buil, Sulagna Ray, Scott C Sheridan, Aneesh Subramanian, Philip R Thompson, Lesley H Thorne, H Annamalai, Steven J. Bograd, Roger Griffis, Hyemi Kim, Annarita Mariotti, Mark Merrifield and Ryan R Rykaczewski, Seasonal-to-interannual prediction of U.S. coastal marine ecosystems: Forecast methods, mechanisms of predictability, and priority developments, (Wednesday, 09:30 – 09:45, SDCC – 1A, UL)

Jann Paul Mattern, Christopher A Edwards and Christopher N HillUsing dual numbers for automatic differentiation of complex functions — a simple way to create data assimilation code for coupled models, (Wednesday, 15:00 – 15:15, SDCC – 5A, UL)

John Anthony Gittings Sr, Robert J W Brewin, Dionysios E Raitsos, Malika Kheireddine, Mustapha Ouhssain, Burton H Jones and Ibrahim Hoteit, Remotely Sensing Phytoplankton Size Structure in the Red Sea,
(Wednesday, 15:30 – 15:45, SDCC – 7A, UL)

Wednesday Posters

Jongkuk Choi, Robert J W Brewin, Jae Hoon Noh and Xuerong Sun, Application of GOCI to the mapping of phytoplankton size structure around Korean peninsula, (Wednesday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Sacha Coesel, Ryan D Groussman, Bryndan Paige Durham, Rhonda Morales, Francois Ribalet and E. Virginia Armbrust, Light Sensing in Open Ocean Eukaryotic Plankton, (Wednesday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Vinitha Ebenezer, Ruby Hu, Susan Sharpe and Zoe Finkel, C: N: P of the Prasinophyte Chloropicon under Nitrogen Starvation, (Wednesday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Nikolaos Papagiannopoulos, Dionysios E Raitsos, Georgios Krokos3 John Anthony Gittings Sr, Vassilis P Papadopoulos, Alexandra Pavlidou, Nick Selmes, Robert J W Brewin and Ibrahim Hoteit, Monitoring and evaluating the status of NEOM’s marine ecosystem from space, (Wednesday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Ji Woon Park, Nicholas Hawco, Paulina Pinedo-Gonzalez, Seth John, Francois Ribalet, E. Virginia Armbrust and Randelle M Bundy, Spatial Variations of Siderophores in the North Pacific Ocean, (Wednesday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Friederike Prowe, Judith Hauck, and Stephanie Dutkiewicz, The Role of Plankton Physiology and Ecology for Ocean Biogeochemistry I eLightning, (Wednesday, 14:00 – 16:00, SDCC – Poster Hall C-D; eLightning Theater)

Zhen Wu, Mick Follows and Stephanie DutkiewiczModeling photosynthesis and the exudation of DOM in the subtropical oceans (Wednesday, SDCC – Poster Hall C-D; eLightning Theater)

Friederike Prowe, Judith Hauck, and Stephanie Dutkiewicz, The Role of Plankton Physiology and Ecology for Ocean Biogeochemistry II Posters, (Wednesday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Samantha Stevenson, Brian Powell, Kim Cobb, Mark Merrifield, and Gemma O’Connor, Contrasting Isotopic Signatures of Recent Extreme El Nino Events, (Wednesday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Thursday Talks

Jarred E Swalwell, Francois Ribalet, Annette M. Hynes and E. Virginia Armbrust, PipeCyte: A miniature immersed-optic flow cytometer for autonomous platforms, Thursday, 10:45 – 11:00, SDCC – 11A, UL, MM24A-0320)

Joseph K Ansong, Brian K Arbic, Dimitris Menemenlis, Alan J Wallcraft, Romain Bourdalle-Badie, Jerome Chanut, Frederic Briol, Michael Schindelegger, Richard Ray, Eric P. Chassignet, Robert Hallberg, Loren Carrère, Gérald Dibarboure, Nicolas Picot, Maarten C Buijsman, James G Richman, Jay F Shriver, Christopher N Hill, Matthew R Mazloff, Rui M Ponte, Ariane Koch-Larrouy, Florent Lyard and An T Nguyen, Importance of damping in comparison of internal tides in several global hydrodynamical models with altimetry (Thursday, 11:45 – 12:00, SDCC – 14B, Mezzanine)

Jesse McNichol, Paul Berube, Steven Biller, Sallie W Chisholm and Jed A Fuhrman, Testing model predictions and revealing basin-scale biogeography with whole-community PCR amplicons from GEOTRACES, (Thursday, 14:30 – 14:45, SDCC – 2, UL)

Thursday Posters

Gael Forget, Stephanie Dutkiewicz, Oliver Jahn and Michael J Follows, Inferring Biomass, Rates, and Diversity from Biogeochemical Profiling Float Arrays (Thursday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Angeles Gallego, Axel Timmermann, Tobias Friedrich and Richard E Zeebe, Drivers of future seasonal and interannual changes in pCO2, (Thursday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Kevin A Haas, Seongho Ahn, Emanuele Di Lorenzo, Nirnimesh Kumar, Sutara Suanda, Christopher A Edwards and Arthur J Miller, Modeling Coastal Upwelling on the Inner Shelf Near Pt. Sal, California, (Thursday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Henry Francis Houskeeper, Christopher A Edwards and Raphael Martin Kudela, Evaluation of empirical and dynamic primary production estimates for the California Current System, (Thursday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Felix Milke, Selene Sanchez, Jesse McNichol, Jed A Fuhrman, Irene Wagner-Döbler and Meinhard Simon, Atlantic and Pacific Ocean bacterioplankton diversity, (Thursday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Henry Ruhl, Clarissa Anderson and Christopher A EdwardsIntegrated ocean observing systems for assessing marine protected areas across California, (Thursday, 16:00 – 18:00, SDCC – Poster Hall C-D)

Friday Talks

Clarissa Anderson, Christopher A Edwards, Alexander L Kurapov, Andrew M Moore, Elliott L. Hazen, Jerome Fiechter, Jan A Newton and Henry Ruhl,
Optimizing Stakeholder Requirements with Pan-Regional Ecosystem Predictions, (Friday, 08:00 – 08:15, SDCC – 14B, Mezzanine)

Angela Boysen, Katherine Heal, Mary Rose Gradoville, Nicholas Hawco, Bryndan Paige Durham, Ryan D Groussman, Laura T Carlson, Paulina Pinedo-Gonzalez, Francois Ribalet, Jonathan P Zehr, Randelle M Bundy,  Seth John, Virginia Armbrust and Anitra E Ingalls, Assessing community metabolism and flexibility: metabolomics and microbial diversity across the North Pacific Transition Zone and in response to nutrient amendments, (Friday, 08:15 – 08:30, SDCC – 4, UL)

Ernesto Villarino, James Roger Watson, John Woodil, Bror F Jonsson, Andrew David Barton, Josep Maria Gasol, Ramon Massana, Caterina R Giner, Guillem Salazar, Carlos M Duarte, Xabier Irigoien and Guillem Chust, Large-scale microbial connectivity across ocean depth, (Friday, 12:15 – 12:30, SDCC – 7B, UL)

Stephanie Anderson, Andrew David Barton, Sophie Clayton, Stephanie Dutkiewicz and Tatiana A Rynearson, Changing Rates and Shifting Ranges: Assessing the Phytoplankton Global Response to Ocean Warming (Friday, 15:30 – 15:45, SDCC – 4, UL)

B. B. Cael, Stephanie Henson and Stephanie Dutkiewicz, Identifying abrupt biogeographic shifts in a complex model ocean ecosystem (Friday, 15:45 – 16:00, SDCC – 4, UL)